Wydarzenia

Jeżeli wkrótce wydarzy się coś (wystawa, sztuka, festiwal, festyn, spotkanie...), o czym, Państwa zdaniem, warto poinformować innych rodziców, prosimy zamieścić informację o tym wydarzeniu wraz z ewentualnym linkiem.

Najbliższe wydarzenia: 


Od dnia 01 do 12 lutego 2016 r. zapraszamy dzieci i młodzież do wzięcia udziału w programie “Zima w mieście 2016“organizowanym w Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy.

W feryjnych placówkach edukacyjnych od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-17.00, dzieciom i młodzieży szkolnej zapewniamy opiekę, wyżywienie oraz bogatą ofertę programową - zajęcia sportowe, rekreacyjne, artystyczne, edukacyjne, kulturalne oraz świetlicowe. Program akcji jest bardzo urozmaicony i dostosowany do wieku oraz zainteresowań uczestników.

więcej tutaj




***





co się dzieje 
NA BIELANACH
co dzieje się w BIELAŃSKICH BIBLIOTEKACH
***

DARMOWE WYDARZENIA W WARSZAWIE

***

Filmowe w czwartki przy Słodowcu


***


Cykl pokazów plenerowych pt. "Eko-Lato"
realizowanych w ramach festiwalu Filmowa Stolica Lata.
Miejsce: teren rekreacyjny przy Stawach Brustmana, ul. Wolumen.
Lipcowe piątki, godz. 21.45
5 projekcji filmów fabularnych, dotykających w różny sposób tematów przyrodniczych, ochrony środowiska i ekologii.

– Avatar, reż. James Cameron, 2009 r.
10.07. 2015 r.
– Łowca, reż. Daniel Nettheim, 2011 r.
17.07.2015 r.
- Kupiliśmy Zoo, reż. Cameron Crowe, 2011 r.
24.07.2015 r.
– Raport Pelikana , reż. Alan J. Pakula, 1993 r.
31.07. 2015 r.
– Goryle we mgle, reż.
Michael Apted 1988

***

Kino LETNIE 
Novekino Wisła 
Najlepsze filmy 2014/2015 tylko za 10 zł! http://www.novekino.pl/kina/wisla/wiadomosci.php?id=1350


***

Lato nad Wisłą, plaże

***



***


               
"STOP zaśmiecaniu lasów" wystawa satyryczna z okazji Dnia Ziemi 2015 w bielańskim ratuszu



Dzień 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Ziemi. Celem organizowanych w tym dniu akcji jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Od tego dnia także – do końca maja br. w bielańskim ratuszu można oglądać wystawę pt. "STOP zaśmiecaniu lasów".
 

Ekspozycja jest pokłosiem konkursu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury we współpracy z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych. Na wystawie zobaczyć można satyryczne prace m.in. Witolda Mysyrowicza, Edwarda Lutczyna czy Henryka Sawki. Zapraszamy!

Ideą ogólnopolskiego konkursu "STOP zaśmiecaniu lasów" było wsparcie leśników w ich walce z patologicznymi wobec przyrody postawami. Dorobek konkursu i poziom artystyczny prac, które tworzą wystawę, pokazuje jak ważnym dla ich autorów jest problem zaśmiecania lasów. Wystawa jest swego rodzaju artystycznym orężem, piętnującym negatywne wobec przyrody zachowania – poprzez humor, żart i satyrę, skłania również do refleksji. Ekspozycja oddziałuje na wrażliwość nawet najmłodszych odbiorców. Znajdą oni na prezentowanych planszach także bliskich sobie bohaterów, zmagających się z problemami wynikającymi z traktowania lasów przez współczesnych wandali jako wysypiska śmieci.

Kuratorem konkursu i wystawy jest Jacek Frankowski, absolwent Wydziału Leśnego SGGW, satyryk, karykaturzysta, w r. 2014 został wyróżniony przez kapitułę "Przeglądu Leśniczego" tytułem: Leśnik roku 2014. Kapituła podkreśliła jego wieloletnie, prowadzone z pasją zgłębianie historii Lasów Państwowych. Jacek Frankowski jest też m.in. autorem filmów dokumentalnych poświęconych zasłużonym leśnikom.


Wystawę można oglądać do 31 maja br., czynna w godzinach pracy urzędu:
pon. godz. 8.00-18.00
wt.-pt. godz. 8.00-16.00 (ul. Żeromskiego 29, wejście od ul. Jarzębskiego).

Wystawa będzie także prezentowana podczas Nocy Muzeów w Bielańskim Ratuszu w sobotę 16.05.2015 r. w godz. 19.00-24.00. Swoją obecność zapowiedzieli wtedy również  przedstawiciele Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.


Zapraszamy!



********************




SCHOLA FAMILIJNA 


Wszyscy chętni - dzieci, rodzice i dziadkowie - są zaproszeni do Scholi Familijnej, amatorskiego chóru wielogłosowego.
Wszelkie szczegóły i informacje: my@dowiaryprzezliturgie.pl



Zapraszamy również na stronę poświęconą muzyce w liturgii; skąd pobrać można teksty, nuty i nagrania (dla poszczególnych głosów) wykonywanych  utworów. 



Działalność Scholi jest na razie zawieszona, z uwagi na małą liczbę osób zgłaszających się do regularnego śpiewania. Schola wznowi próby jak tylko zbierze się wystarczająca liczba osób.





================================



Musical ZORRO w Teatrze Komedia

W fascynującym i porywającym widowisku z muzyką Gipsy Kings – królów Rumba Catalana, czyli popowej odmiany tradycyjnego flamenco. Miłość, przyjaźń i poświęcenie. Zdrada i odwaga. Wolność i kajdany. Śmiech i wzruszenie. Płaszcz i szpada – muzyka i emocje. Wielka miłość. I znakomita zabawa. Takiego widowiska jeszcze Państwo nie widzieli. Szalone rytmy flamenco zarażające energią muzyki i tańca. Zapierające dech walki szermiercze i dynamiczne popisy taneczne. Szaleńcze ucieczki i pogonie. Miłosne duety i niezwykłe zbiorowe układy choreograficzne. Poczucie humoru i szczere wzruszenia. 28 osób na scenie. Parada stylowych, wielobarwnych kostiumów, fascynujący cygański tabor i prawdziwe kalifornijskie pueblo.

==========================

Teatr Edukacji

·         "Radosna Kraina wierszy Tuwima",

w którym aktorzy w humorystyczny i ciekawy sposób prezentują inscenizacje najpopularniejszych wierszy Tuwima: Rzepka, Lokomotywa, Dwa Michały, Słoń Trąbalski, Zosia Samosia, Ptasie plotki, Idzie Grześ, Rycerz Krzykalski, Okulary i inne.

Dziecięca widownia zapraszana jest również do aktywnego uczestnictwa podczas spektaklu.
Wiersze Tuwima nie tylko nas bawią ale i uczą.
Opiekunowie wchodzą bezpłatnie.
Występują aktorzy scen warszawskich i telewizji.
Spektakl wystawiamy w  Pałacu Kultury "KINOTEKA" pl. Defilad 1,
w dniach: 22 listopada 2013r. o godzinie 9.15 i 10.50.
oraz
w MULTIKINIE URSYNÓW Al. Komisji Edukacji Narodowej 60,
w dniach: 22 października i 5 listopada 2013r. o godzinie 9.15 i 10.50.
·        „Poczet władców polskich”

Zapraszamy na barwny spektakl edukacyjny, w którym prezentujemy postaci i dokonania największych władców Polski : Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły, Zygmunta Starego, Jana III Sobieskiego, St.A.Poniatowskiego.

Widz ma okazję obejrzeć zainscenizowane fragmenty dzieł literackich opowiadających o historii Polski w sposób lekki i przystępny, okraszony humorem. Sięgamy do utworów H.Sienkiewicza, A.Mickiewicza, I.Kraszewskiego, A.Domańskiej, K.Bunscha.

Polecamy dla uczniów w wieku 10-15 lat.

Spektakl wystawiamy w Pałacu Kultury "KINOTEKA" pl. Defilad 1,

w dniu: 20 listopada 2013r. o godzinie 9.30 i 11.00.
oraz
w MULTIKINIE URSYNÓW Al.Komisji Edukacji Narodowej 60,
w dniu: 21 listopada 2013r. o godzinie 9.30 i 11.00.



·         "Zimowe Opowieści Krasnoludków"

Krasnoludek to przyjazna istota malutkiego wzrostu, pojawiająca się często w literaturze polskiej i zagranicznej, szczególnie w  bajkach i baśniach.


Według wierzeń ludowych są postaciami życzliwymi, bardzo chętnie biegnące z pomocą ludziom a zwłaszcza dzieciom.
W naszym przedstawieniu, krasnoludki w długie zimowe wieczory opowiadają jakie spotykały ich przygody - jak pomogły sierotce Marysi, jak uratowały królewnę Śnieżkę, jak pomagały biednemu szewcowi, jak same musiały uciekać
przed okrutnym Pożeraczem krasnoludków i inne przygody.

Proponujemy wesołą zabawę z zawadiackimi skrzatami w której pojawiają się postacie ze znanych bajek, a w miesiącu grudniu - spotkanie ze świętym Mikołajem.


Spektakl wystawiamy w kinie "WISŁA" Pl.Wilsona 2,

w dniach: 10 grudnia 2013r. i 22 stycznia 2014r. o godzinie 9.15 i 10.50.

oraz
w Pałacu Kultury i Nauki "KINOTEKA" Pl.Defilad 1,
w dniach: 4,9,17 grudnia 2013r. i 14 stycznia 2014r. o godzinie 9.15 i 10.50



Już przyjmujemy wstępne rezerwacje na w/w terminy przedstawień.

Odbiór biletów i płatność odbywa się w dniu przedstawienia za faktyczną ilość uczniów obecnych.
Teatr Edukacji

Informacje i rezerwacje na bilety
dokonujemy pod numerem tel. 501-596-836

========================================

Łazienki Królewskie - Muzeum za złotówkę !

 źródło fot: Muzeum Łazienki Królewskie
źródło fot: Muzeum Łazienki Królewskie
Od 1 września wstęp do Muzeum Łazienki Królewskie dla dzieci do 16 roku życia będzie kosztował symboliczną złotówkę.
Muzeum Łazienki Królewskie włącza się w nowy program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego od 1 września 2013 kilkanaście polskich muzeów znacznie obniży koszty wstępu dla dzieci do 16 roku życia.

Jednym z priorytetów polityki kulturalnej jest zwiększanie dostępności dóbr kultury. Z kolei najważniejszymi odbiorcami kultury są najmłodsi. Nie każda wystawa może być dla nich przeznaczona, ale każda instytucja kultury powinna przy konstruowaniu swojej oferty programowej pamiętać o dzieciach i młodzieży.

Troska o rozwój dzieci to troska o rozwój oraz kształt kultury narodowej w przyszłości i jakość jej percepcji. Edukacja kulturalna i artystyczna najmłodszych jest celem samym w sobie, ale nie tylko. Doświadczenia wszystkich państw, które kładą nacisk na zwiększanie dostępności do kultury, pokazują, że osoby, które od małego mają kontakt z kulturą, wyrastają na ludzi bardziej otwartych i kreatywnych. Rozwój kultury ma bezpośrednie przełożenie na rozwój potencjału intelektualnego społeczeństwa. Kultura na wysokim poziomie to także wizytówka i najlepsza promocja Polski.

Muzeum Łazienki Królewskie było jedną z pierwszych instytucji, które włączyło się żywo w projekt „Muzeum za złotówkę”. Listę wszystkich placówek biorących udział w projekcie znaleźć można na stronie: http://www.mkidn.gov.pl/muzeumzazlotowke
Zapraszamy najmłodszych do zwiedzania Letniej Rezydencji Stanisława Augusta.

Godziny otwarcia obiektów zabytkowych: www.lazienki-krolewskie.pl



**************************
********************************
***************************************

WYDARZENIA PRZESZŁE

*************************************************
*******************************************
***********************************

 pierot             KARNAWAŁ W BIBLIOTECE 
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 26  ul. Duracza 19 zaprasza dzieci na " KOLOROWY BAL KARNAWAŁOWY", który odbędzie się 5 lutego 2014 (środa) godz. 17.00.
  
balony                
KARNAWAŁ W BIBLIOTECE
13 lutego (czwartek) 2014 r. o godz. 17.00 w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 27 przy al. Zjednoczenia 19 odbędzie się BAL KARNAWAŁOWY.



 gg57546900                       
ZAJĘCIA DLA DZIECI
Od 3 lutego (poniedziałek) 2014  Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 27 przy al. Zjednoczenia 19 zaprasza dzieci na zajęci pt:" W BIBLIOTECE NIE JEST NUDNO". Spotkania odbywać się będą co dwa tygodnie.

*********************************************************


Grażyna Auguścik w Podziemiach Kamedulskich
W czwartek 21 listopada o godz. 19.00 zapraszamy na ostatni w tym roku koncert z cyklu „Jazz w Podziemiach Kamedulskich.”

Grażyna Auguścik to jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek. Przez wielu amerykańskich krytyków uważana jest także za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej. Stworzyła własny, rozpoznawalny styl interpretacji wokalnej.

Mieszkająca na stałe w USA artystka, dyplom ukończenia studiów odebrała z rąk Phila Collinsa i Ala Jarreau w słynnej Berklee College of Music w Bostonie. Grażyna Auguścik koncertowała i nagrywała z takimi sławami jak Jim Hall, John Medeski, Patricia Barber, Michał Urbaniak i Urszula Dudziak.

Czterokrotnie uznana za najlepszą polską wokalistkę jazzową przez magazyn Jazz Forum.

W roku 2011 otrzymała tytuł Wybitnej Polki w USA przyznany przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska, oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia. 

Jej koncerty są zawsze wyjątkowym wydarzeniem muzycznym gromadzącym liczną publiczność po obu stronach Atlantyku. Koncert, z muzyką F. Chopina, który odbył się w Millennium Park Chicago w 2010 r., zgromadził dziesięciotysięczną widownię i uznany został przez Chicago Tribune za jeden z najlepszych koncertów ostatnich trzydziestu lat. 

W Podziemiach Kamedulskich Artystce towarzyszyć jej będzie Jan Smoczyński - znakomity pianista młodego pokolenia, na co dzień występujący m.in. w zespołach Urszuli Dudziak, Kayah, Michała Urbaniaka. 

Wstęp wolny (w miarę dostępności miejsc).

http://kultura.bielany.waw.pl/page/index.php?str=670&id=2588

=========================================================


17 listopada 2013r. (niedziela) godz. 19.00

Bielański Ośrodek Kultury, ul. Goldoniego 1 (stacja metra Wawrzyszew)

Spektakl teatralny „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”

Scenariusz monodramu w wykonaniu Danuty Borowieckiej oparty jest na bestsellerowej książce pt. „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, będącej zbiorem reportaży białoruskiej dziennikarki Swietłany Aleksijewicz . Autorka książki jest laureatką nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki w 2011 roku, nagrodzoną i uznaną za najlepszą pisarkę reportażu w Europie Środkowej (Wrocław 2011).
Przedstawienie jest inscenizacją, która z dystansem, nutką autoironii i humoru przedstawia dramatyczne wspomnienia kobiet z czasów II wojny światowej, żyjących w systemie rosyjskiego totalitaryzmu. Różnorodność postaci granych przez aktorkę, muzyka rosyjska i piosenki, nadają tej sztuce wyjątkowo poruszającą aurę.

Wykonanie: Danuta Borowiecka
Scenariusz wg. książki Swietłany Aleksijewicz „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, w tłumaczeniu Jerzego Czecha (Wydawnictwo Czarne)
Muzyka i aranżacja: Mateusz Wachowiak
Bilety: 25 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)
Przedsprzedaż od 8 listopada




Bielański Ośrodek Kultury
(22)834-65-47
www.bok-bielany.eu

====================================================
SCHOLA FAMILIJNA



===================================








Warsztaty w ramach Dni Animacji w Mediatece - są jeszcze wolne miejsca!
 18 października 2013
W dniach 21, 22 i 23 października (pon.-wt.- śr.) na terenie Mediateki START-META odbędą się bezpłatne warsztaty filmu animowanego dla uczniów szkół podstawowych (kl. III-VI) i gimnazjów (kl. I-II). Każdego dnia pod kierunkiem zawodowych animatorów, dzieci będą pracowały w różnych technikach nad własnymi filmami animowanymi. Każdego dnia edukatorzy Fundacji będą przekazywali uczniom wiedzę o historii i technikach animacji oraz pomogą im zrealizować własne krótkie animacje w specjalnie do tego celu zaaranżowanej i wyposażonej przestrzeni na terenie Mediateki START-META.

Wszystkie filmy wezmą udział w konkursie i zostaną ocenione przez jury złożone z osób profesjonalnie zajmujących się animacją, a autorzy i autorki najlepszych otrzymają nagrody i wyróżnienia podczas Gali finałowej w sobotę 26 października. W tym dniu, otwartym dla publiczności, każdy młody miłośnik animacji będzie mógł wziąć udział w warsztatach animacji, obejrzeć najnowsze filmy Studia Se-ma-for, porozmawiać z twórcami animacji, kupić książki, filmy i materiały przydatne do tworzenia własnych filmowych projektów.

Dni Animacji 2013 odbywają się przy okazji obchodzonego od kilkunastu lat na całym świecie Międzynarodowego Dnia Animacji, organizowanego w rocznicę projekcji pierwszego w historii filmu animowanego "Pauvre Pierrot" Emile'a Reynaud, która miała miejsce 28 października 1918 roku w Paryżu.

Część warsztatowa dla dzieci: 21, 22, 23 października, godz. 9.00-14.00 (można wybrać dowolnie pasujący jeden termin, dwa lub trzy).

pon. 21.10.2013 - warsztaty animacji płaskiej i motion comics
wt. 22.10.2013 – warsztaty animacji lalkowej
śr. 23.10.2013 - warsztaty animacji komputerowej

26.10.2013, godz. 12.00-17.00 - warsztaty otwarte i gala finałowa

Zapisy:

Fundacja Akcja Animacja
mail: fundacja@akcjaanimacja.pl
tel.: +48 796 377 111
www: akcjaanimacja.pl
fb: fb.com/AkcjaAnimacja

Dni Animacji 2013, organizowane wspólnie przez Fundację Akcja Animacja i Mediatekę START-META, są współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa Dzielnica Bielany.

Patronat nad imprezą objął Mazowiecki Kurator Oświaty.

Partnerzy: Se-ma-for Muzeum Animacji, Animocje, TissoToys, Astra, Trzecia Strefa, Fundacja DUCH

Patronat medialny: Qlturka.pl, Tashka/Fika, FilmPro

źródło: http://www.bielany.waw.pl/page/index.php?str=43&id=2522

====================================

Rocznica wybuchu II Wojny Światowej
1 września (niedziela) 2013 r., godz. 10.00 Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy oraz Bielański Klub Kombatanta zapraszają na uroczystość patriotyczno-religijną z okazji 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Program uroczystości

Godz. 10.00
Msza święta w intencji poległych Żołnierzy 30. Pułku Strzelców Kaniowskich w kościele św. Marii Magdaleny przy ul. Wólczyńskiej 64

Godz. 11.00
Złożenie wieńców i kwiatów przy pomniku 30. Pułku Strzelców Kaniowskich na Cmentarzu Wawrzyszewskim
===================================





========================================
1 sierpnia 2013r. 

69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
W 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w dniu 1 sierpnia br. (czwartek) uczestnicy akcji „Lato w Mieście” oraz ich opiekunowie razem z kombatantami z Bielan będą składać kwiaty i zapalać znicze przy bielańskich Miejscach Pamięci Narodowej.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Dzielnicy do wspólnego składania hołdu Poległym.

  • Godz. 11.00 – Al. Zjednoczenia 34 – tablica na ścianie budynku Domu Dziecka upamiętniająca szpital powstańczy.
  • Godz. 11.00 – ul. Michaliny 10 (Młociny) – głaz upamiętniający walki o lotnisko bielańskie i mogiła powstańcza w głębi lasu Młocińskiego.
  • Godz. 12.00 – ul. Powązkowska 93 – obelisk wolnostojący z nazwiskami poległych w Powstaniu Warszawskim.
  • Godz. 12.00 – ul. Horacego r. Wólczyńskiej – tablica na ścianie kościoła pw. św. Marii Magdaleny (mały kościół) na Wawrzyszewie.
  • Godz. 12.00 – ul. Wólczyńska r. Kwitnącej – Cmentarz Wawrzyszewski – obelisk ku czci Powstańców Warszawskich.
  • Godz. 12.00 – ul. Wólczyńska r. Wolumen – krzyż z tablicą.
  • Godz. 12.00 – ul. Gdańska 12/14 – krzyż z tablicą usytuowany przy chodniku.

W niedzielę 4 sierpnia odbędzie się uroczystość upamiętniająca walkę o lotnisko bielańskie w czasie Powstania Warszawskiego.

O godz. 12.00 w kościele Matki Bożej Królowej Pokoju na Młocinach przy ul. Dzierżoniowskiej 7 zostanie odprawiona Msza święta.

O godz. 13.00 odbędzie się uroczystość patriotyczna z udziałem władz Dzielnicy, zaproszonych gości oraz mieszkańców Bielan przy obelisku upamiętniającym walki o lotnisko bielańskie przy ul. Michaliny 10.
Pliki do pobrania:

====================================

XIX MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL
JAZZ NA STARÓWCE

Warszawa, Rynek Starego Miasta, godz. 19.00
w każdą sobotę 22 czerwca - 17 sierpnia 2013


Tegoroczna, XIX edycja w związku z planowanym remontem Rynku Starego Miasta, rozpocznie się wyjątkowo we wcześniejszym terminie, 22 czerwca. Poniżej terminy koncertów:

22 czerwca13 lipca3 sierpnia
29 czerwca20 lipca10 sierpnia
6 lipca27 lipca17 sierpnia


=============================================
Plac Zabaw inny niż wszystkie - wakacyjny happening teatralny w kilku miejscach na Bielanach
Organizator: Dzielnica Bielany m.st. Warszawy
Realizacja: Teatr Plac Zabaw

„Podróż do wnętrza Smoka”
scenariusz Izabela Mikrut
muzyka: Gabriel Menet
Scenografia: Marcin Skurowski Lalki: Małogrzata Tarasewicz-Wosik
Choreografia: Michał Zawadka 


„Smoka boli brzuch, ładne rzeczy… czy znajdzie się zuch, co go wyleczy?.” Tak zaczyna się historia chorego smoka, która przeplata się ze światem obwoźnej teatralnej trupy i telewizyjnego reality show.


W tym roku na bielańskich placach zabaw pojawi się więc zwariowana i niezwykle zabawna grupa wędrownych komediantów, która zaprosi młodych widzów na interaktywną opowieść o tym, co kryje w sobie wnętrze smoka. Będzie wielki turniej rycerski, wybór miss połkniętych przez Smoka królewien, a specjalna ekipa remontowa pod okiem Budowlańca - rapera spróbuje naprawić wnętrze smoka.


Czy się uda? Czy widzowie wraz z aktorami uratują chorego Smoka? Czy wędrowni komedianci poradzą sobie z chorobą Smoka? Potem spektakle w kolejnych miejscach i terminach (poniżej). Spektakl utrzymany w konwencji teatru współuczestnictwa - widzowie aktywnie uczestniczą w akcji przedstawienia, odgrywają wraz z aktorami sceny, śpiewają wspólnie piosenki i biorą udział w konkursach przeprowadzanych przez postaci.


Podróż do wnętrza Smoka

Teatr Plac Zabaw
Premiera: 7 lipca 2013 r.
Czas trwania 50 - 1 h (spektakl oparty w dużej mierze o interakcję z widownią, w związku z czym czas trwania zależy od kontaktu z widownią, jej reakcjach i wpływie na czas grania spektaklu przez aktorów)

Terminy spektakli:

nd. 14.07. 2013 r. godz. 17.00
Plac Zabaw, ul. Wrzeciono 36/38
sb. 20.07.2013 r. godz. 12.00 
Plac Zabaw, ul. Kochanowskiego 22
nd. 18.08. 2013 r. godz. 17.00
Park Olszyna, ul. Duracza / Gąbińska
sb. 24.08.2013 r. godz. 12.00
Park Stawy Kellera, ul. Gdańska
==============================

14 lipca 2013r. godz. 12.00 i 17.00



Bajkowe Bielany - spektakle plenerowe dla dzieci
Projekt „Bajkowe Bielany” są propozycją dla najmłodszych mieszkańców Bielan oraz ich rodziców i opiekunów. Składa się on z cyklu spektakli plenerowych, będących inscenizacjami bajek. Przedstawienia będą wpisane w scenerię okolicy, fabuła będzie wyrastać bezpośrednio z otaczającej widzów rzeczywistości (podwórka, skwery, parki). Podczas spotkań mali uczestnicy będą poznawać kolejnych, tajemniczych mieszkańców Bielan – bajkowe postacie, które zaludniają ich okolicę. Kanwą spektakli będą scenariusze napisane bądź zaadaptowane specjalnie z myślą o konkretnym miejscu na Bielanach. Dzięki temu przedstawienia wydobędą nowe, nieznane znaczenia z codziennie oglądanych miejsc, pobudzą wyobraźnię dzieci i skłonią je do nowego, świeżego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość.

Teatr Baza zaprasza wszystkie dzieci wraz z rodzicami i opiekunami na letnie spektakle plenerowe na Bielanach! Wstęp wolny.

EWA I SKARB MALGADII

Ewa jest fanką gry komputerowej o nazwie "Skarb Malgadii", w której główną nagrodą jest sakiewka złotych monet. Całe dnie spędza przed ekranem monitora. Kiedy w mieszkaniu Ewy wysiada prąd, dziewczynka za namową taty wyrusza do pobliskiego parku. Spotyka tam szereg barwnych postaci: starą karmicielkę kaczek, milionera i zbieracza złomu. Dzięki nim docenia piękno przyrody, uczy się wyobraźni i samodzielności. Śladem Ewy podążają rodzice, dla których wizyta w parku jest powrotem do beztroskich czasów młodości. Cała trójka bohaterów odnajduje skarb, choć niezupełnie taki, jakiego szukali...

Terminy spektakli:
nd. 14.07, godz. 12.00 - skwer przy Bielańskim Ośrodku Kultury, ul. Goldoniego 1
sb. 17.08, godz. 12.00 - Park Młociński, ul. Pułkowa, skręt w ul. Papirusów, polana piknikowa

ZATOPIONA WIOSKA

Do wsi powraca z wojny dobry gospodarz, Jaksa. Okazuje się, że w jego domu mieszka już ktoś inny. Sąsiedzi, którym kiedyś pomagał, teraz nie poznają go i zatrzaskują przed nim drzwi. Los sprawia jednak, że niewdzięcznych sąsiadów dosięga sprawiedliwość, a wierną żonę Jaksy – nagroda. Na miejscu zatopionej wsi powstaje jezioro.

Adaptacja klasycznej polskiej legendy, wzbogacona o tradycyjne pieśni z towarzyszeniem instrumentów.

Terminy spektakli:
nd. 21.07, godz. 12.00 - "Zatopiona Wioska" - Stawy Kellera, ul. Gdańska
sb. 31.08, godz. 16.00 - "Zatopiona Wioska" - Stawy Brustmana, ul. Dantego

BAJKA O WRÓŻCE MATYLDZIE

Matylda uczy się w szkole dla małych czarodziejów. Bawi się w berka ze swoim kolegą Fantazym, a magii uczy ją roztrzepany profesor Porfiry. Jej idolką jest mądry czarnoksiężnik Lukrecjusz, mieszkający w krainie Henhendaleko. Beztroskie życie Matyldy przerywa choroba dziadka. Staruszek skarży się na deszcz, przez który łamie go w kościach. Matylda postanawia wyruszyć w poszukiwaniu Lukrecjusza, by zdobyć różdżkę i za pomocą czarów przegonić deszcz. W drodze do krainy Henhendaleko spotka ją wiele niespodziewanych przygód... Opowieść o odwadze i dobroci, która pozwala dokonać niemożliwego.

Terminy spektakli:
28.07, godz. 16.00 - "Bajka o Wróżce Matyldzie" - Stawy Brustmana, ul. Dantego
25.08, godz. 12.00 - "Bajka o Wróżce Matyldzie" - Park im. Zbigniewa Herberta ul. Duracza/ Staffa

Realizacja: Stowarzyszenie Teatr Baza
Pokazy spektakli współfinansuje Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy.
Uwagi: Wstęp wolny

=====================================

Scena Letnia w Arkadach Kubickiego


14 lipca, godz. 19.00 – Blues na Niedzielę - Kasa Chorych
19 lipca, godz. 19.00 – Klezmerski piątek – Karolina Cicha
20 lipca, godz. 19.00 – Koncert – Mariusz Lubomski
21 lipca, godz. 19.00 –  Blues na Niedzielę – Magda Piskorczyk
26 lipca, godz. 19.00 – Klezmerski piątek - KLEZMERSI
28 lipca, godz. 19.00 – Blues na Niedzielę – JJ Band

Wstęp: 25 zł – bilety do nabycia przy wejściu do Arkad Kubickiego, na godzinę przed rozpoczęciem koncertu,


14 lipca, godz.  12.00 i godz. 14.00 Bajkowy Stragan
20 lipca, godz.  12.00 i godz. 14.00 Marcelinek
21 lipca, godz.  12.00 i godz. 14.00 Gerda i Kaj
27 lipca, godz.  12.00 i godz. 14.00 Brzydkie Kaczątko
28 lipca , godz. 12.00 i godz. 14.00 Jacek i Placek

Wstęp: 8 zł -  bilety do nabycia przy wejściu do Arkad Kubickiego, na godzinę przed rozpoczęciem spektaklu,

więcej informacji -> http://scenaletnia.sdk.pl/


=========================================


29-30 czerwca i 5-7 lipca 2013 r. 

   
XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy - "Spotkać Prospera"

po raz kolejny na Bielanach

XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy odbędzie się na przełomie czerwca i lipca. W dwa kolejne weekendy (29-30 czerwca i 5-7 lipca) w tradycyjnych już miejscach festiwalowych prezentacji: na Rynku Nowego Miasta i Placu Zamkowym, w Parku Agrykola i na skwerze przy stacji metra Słodowiec będzie można zobaczyć przedstawienia znanych polskich i zagranicznych teatrów. Na „serku bielańskim” w sb. i nd. 29 i 30 czerwca o godz. 22.00 zobaczymy spektakl „Spotkać Prospera” Teatru Woskresiennia z Ukrainy. 


Tradycyjnie podczas tegorocznego festiwalu zaprezentowane zostaną spektakle przygotowane zarówno przez teatry polskie, jak i twórców zagranicznych. Celem festiwalu jest zapoznanie z najnowszymi spektaklami ostatniego sezonu oraz prezentacja różnego sposobu traktowania przestrzeni miasta jako miejsca aktywności twórczej ulicznych aktorów, gdzie tradycyjne formy teatru sąsiadują z nowoczesnymi formami aktywności takimi jak happening czy performance.
 

Ukraiński Teatr Woskresinnia dwukrotnie pokaże na Bielanach spektakl „Spotkać Prospera”. 
Spektakl ten to utrzymana w klimacie komedii dell’arte opowieść o człowieku-demiurgu, który posługując się zarówno ziemską, jak i niebiańską mocą, cofa czas, aby wyczarować niezwykłe sytuacje i niezwykle postaci. Prospero – bo o nim mowa – powoduje, że cały świat staje się teatrem, a widzowie wraz z artystami tego teatru przenoszą się w rejony wyobraźni genialnego autora, Williama Szekspira. Po uzyskaniu natchnienia z niebios stworzeni przez Prospera aktorzy zaczynają grać sceny ze znanych dramatów słynnego stradfordczyka. Towarzyszy im dynamiczna muzyka, kolorowe kostiumy, maski, szczudła oraz spektakularne efekty świetlne.

Scenariusz, reżyseria i opracowanie muzyczne: Jarosław Fedoryszyn ; scenografia i kostiumy Alla Fedoryszyna. Scenariusz powstał na podstawie: Burzy, Snu nocy letniej, Romeo i Julii oraz Hamleta.
 

***
 

Lwowski Akademicki Teatr Woskresinnia 
powstał we Lwowie w 1990 roku na fali transformacji społecznej i odzyskania niepodległości przez Ukrainę. Zespół został stworzony w wyniku porozumienia młodych aktorów z różnych ukraińskich miast, a na jego czele stanął Jarosław Fedoryszyn - absolwent Wydziału Teatralnego Uniwersytetu w Charkowie oraz GITES w Moskwie, znany artysta i doświadczony reżyser teatralny. Teatr Woskresinnia szybko zdobył popularność wystawiając dzieła dramaturgii światowej, które wcześniej nie pojawiały się na deskach teatrów ukraińskich. Krok po kroku, łącząc tradycyjny dramat psychologiczny ze współczesnymi formami wizualnymi, zespół wypracował swoją charakterystyczną formułę sceniczną.

Od roku 1996 zespół specjalizuje się w przedstawieniach plenerowych, dzięki którym nawiązuje żywy dialog z publicznością. Rozmach oraz widowiskowość tych spektakli, połączone z mistrzowską grą aktorska przyniosły teatrowi rozgłos i uznanie - Woskresinnia stał się niekwestionowanym liderem teatru ulicznego Ukrainy. W 2010 roku w dowód uznania osiągnięć artystycznych Ministerstwo Kultury Ukrainy nadało Teatrowi wysoce prestiżowy status Teatru Akademickiego. 


Przy teatrze Woskresinnia Jarosław Fedoryszyn zorganizował Międzynarodowy Festiwal Teatru Złoty Lew, który odbywa się co dwa lata we Lwowie.
 

Więcej o XXI Międzynarodowym Festiwalu Sztuka Ulicy:
www.sztukaulicy.pl.

Afisz
Uwagi: Miejsce: Skwer przy stacji metra Słodowiec
Pliki do pobrania:


===============================
”Panorama współczesnego ekslibrisu” - wystawa
trwa do: 30 czerwca 2013 
Bielańska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica, przy ulicy Duracza 19 umiejętnie łączy urok i czar książek z magią ekslibrisów. Na wystawie „Panorama współczesnego ekslibrisu” podziwiać można około sześćset prac pięćdziesięciu ośmiu twórców z całego świata, z wielką rodzimą reprezentacją. Ekspozycję można oglądać od 8 kwietnia do 30 czerwca. Kurator wystawy Magdalena Magrzyk nie ukrywa wielkiej satysfakcji, że w holu głównym biblioteki i galerii na piętrze udało się zebrać najciekawsze i najbardziej reprezentatywne ekslibrisy:
- Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z różnymi technikami i stylami. Na wystawie znalazły się linoryty i drzeworyty, akwaforty i miedzioryty. Sporo ekslibrisów wykonano w technice suchej igły. Nie brakuje także tych, które powstały dzięki technice komputerowej.

W każdej z prac odnajdziemy ducha dialogu, gdzie ekslibris koresponduje z portretem właściciela książki oraz samym dziełem, które zdobi.

Ducha ekslibrisu najpełniej oddał Marian Jan Wojciechowski. W książce „Ekslibris godło bibliofila” napisał:
„Ekslibris jest najwłaściwszym i najszlachetniejszym sposobem oznaczenia własności książki, gdyż jako miniaturowe dzieło sztuki graficznej budzi uczucia estetyczne, będąc jednocześnie dowodem kultury jej właściciela. Istota ekslibrisu związana jest więc z umiłowaniem książki, z poziomem kulturalnym człowieka i podkreśla więź istniejącą między książką a jej właścicielem, którego imię i nazwisko widnieją na znaku graficznym”.

Od połowy XV wieku ekslibris to małe dzieło sztuki, które zawiera w sobie znak własności książki, imię i nazwisko, albo przydomek jej posiadacza z ornamentacjami ozdobnymi.

Na przestrzeni ponad sześciuset lat szala wagi, w ujęciu artystycznym ekslibrisu, wychyliła się w kierunku walorów artystycznych. Śmiało możemy powiedzieć, że obecnie ekslibris funkcjonuje w świadomości odbiorców sztuki, jako samodzielny rodzaj twórczości. Niewielka kompozycja graficzna wymaga od twórcy wielkiego nakładu sił i umiejętności, aby zawrzeć w niej obok klasycznych wyznaczników stylowych (imię i nazwisko właściciela, pseudonim, godło, albo nazwę instytucji) z artyzmem i sznytem twórcy. Wyznacznikiem jakościowym dobrego ekslibrisu jest przede wszystkim mistrzowskie zakomponowanie formy z trafnym ujęciem tematu, gdzie najważniejsze jest doskonałe połączenie symbolu z obrazem i słowem.

Warto pojawić się w salach Biblioteki Publicznej przy ulicy Duracza na warszawskich Bielanach i rozkoszować się do woli ekslibrisami, metryczkami książek albo ich dowodami osobistymi, jak niektórzy ich twórcy określają swoje małe dzieła.



Patronat nad wystawą objął portal ArtImperium oraz redakcje radiowe WNET i NEAR FM .

Na wystawie podziwiać będziemy mogli prace następujących twórców z Polski:
Rajmund Aszkowski  - Zielona Góra, Ryszard Baloń - Stargard Szczeciński, Ryszard Bandosz – Warszawa, Katarzyna Barszczak – Warszawa, Krzysztof Marek Bąk - Bielsko-Biała, Ryszard Bednarz - Tomaszów Lubelski, Andrzej Buchaniec – Kraków, Agnieszka Borowska – Gdańsk, Joanna Budzyńska – Malbork, Marcin Cziomer – Kraków, Jerzy Dmitruk – Kraków, Jowita Fiedorowicz – Szczecin, Aleksandra Hachuła – Mysłowice, Małgorzata Jenta-Dmitruk – Kraków, Karina Kopczyńska - Janiszewska – Szczecin, Irena Kos-Fiedorowicz – Gryfino, Agnieszka Lipska – Kuny, Sławomir Nitendel - Nowy Wiśnicz, Aleksandra Ogórkiewicz (Jagodzińska) – Piaseczno, Zbigniew Osenkowski – Sanok, Bożena Pilarczyk – Ogrodzieniec / Gdańsk, Weronika Podstawka – Lublin, Paweł Rubaj - Gryfów Śląski, Małgorzata Seweryn – Kraków, Marta Wartalska - Żarki Letnisko, Rafał Werszler – Wrocław, Ewa Witkowska – Mysłowice, Czesław Woś - Ostrów Wielkopolski, Małgorzata Wyka – Gdańsk, Piotr Zieliński - Stargard Szczeciński, Władysław Podrazik – Kraków, Agnieszka Broź - Zabrze

Z grona artystów zagranicznych swoje prace udostępnili:
 Bercht Angerhofer – Austria, Angelo Arrigoni – Włochy , Martin R. Baeyens – Belgia,  Luigi Casalino – Włochy , Natalija Cernetsova – Łotwa, Frank-Ivo van Damme – Belgia , Peter Dietzsch – Niemcy , Paola Ginepri – Włochy , Pavel Hlavatý – Czechy, Malou Hung – Chiny (Hongkong), Osvaldo Jalil – Argentyna, Sergey Kirnitskiy – Ukraina , Manfred Koutek – Austria , Leonid Kuris – Izrael, Torill E. Larsen – Norwegia, Cristina Gladys Muñoz – Argentyna, Marlene Neumann – Niemcy, Marcela Pankok – Argentyna, Hedwig Pauwels – Belgia , Sandra La Porta – Argentyna, Andreas Raub – Niemcy , Takao Sano – Japonia, Arpad Šalamon – Słowenia, Mauricio Schvarzman – Argentyna, Anna Tikhonova – Białoruś , Sofya Vorontsova – Rosja/Niemcy
Pliki do pobrania:




==================================



Bielańskie Dni Kultury 2013







Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany zapraszają mieszkańców na cykl wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i sportowo-rekreacyjnych. Zgodnie z tradycją sięgającą królów Władysława IV i Jana Kazimierza Bielańskie Dni Kultury rozpoczynają się odpustem w Zielone Świątki w Kościele Pokamedulskim przy ul. Dewajtis 3 – w tym roku w niedzielę 19 maja o godz. 11.00 – i trwają do końca maja, i przez cały czerwiec.


W tym czasie odbywać się będą na Bielanach pikniki, koncerty, spacery z przewodnikami po dzielnicy, spektakle teatralne, wystawy – na świeżym powietrzu, w bibliotekach, ośrodkach kultury, placówkach oświatowych – dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Słowem – każdy tu znajdzie coś dla siebie!

Chcemy pokazać dorobek twórczy naszej dzielnicy, a także zachęcić jak najszerszy krąg mieszkańców Bielan i nie tylko do korzystania z oferty, która jest przygotowywana przez Urząd Dzielnicy oraz lokalne placówki oświatowe i kulturalne przez cały rok.



============================================


Niedzielne spacery z przewodnikiem, wstęp wolny, t. 22 37 33 312 (-310)



16 czerwca, godz. 11.00, spotkanie przed wejściem do stacji m. Słodowiec (płd. wejście)

Organizator: Stowarzyszenie Geocaching Polska Non-Profit
30 czerwca, godz. 11.00, spotkanie przed bielańskim ratuszem, ul. Żeromskiego 29
kontakt/info: www.geocaching.org.pl



===============================


29 czerwca 2013r. godz. 10 - 15
Bielański Jarmark Rodzinny 
Klub Mam i Tatusiów na Bielanach serdecznie zaprasza na drugi Bielański Jarmark Rodzinny.


 =============================

15 czerwca 2013r. godz. 12.00
Piknik 2013. Gorączka Bielańskiej Soboty
Program imprezy* Piknik 2013. Gorączka Bielańskiej Soboty
Imprezę prowadzi: Arek Braxton

12.00-17.30 – Scena Prezentacje
12.00-12.20 - prezentacje Bielańskiego Ośrodka Kultury (Stage Fusion (taniec nowoczesny), Free You Voice (wokaliści–3 osoby), zespół „Taksim” (taniec brzucha) )
12.25-13.10 - pokazy sportowe (ZUMBA Klub Forest, taekwondo olimpijskie TAEBAEK Bielany, pokaz gimnastyki seniorzy TKKF „Chomiczówka”, pokaz taneczny free style)
13.10-13.30 - prezentacje MDK „Bielany” (występ zespołu tańca nowoczesnego FOX I i wokalistek studia piosenki)
13.30-14.00 - pokazy sportowe (pokaz Taekwondo olimpijskiego TAEBAEK Bielany, pokaz karate – dzieci BKK, gimnastyka seniorzy TKKF „Chomiczówka”)
14.00-14.30 - prezentacje Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalne (występ zespołu Mat)
14.30-15.00 - pokazy sportowe (gimnastyka seniorzy TKKF „Chomiczówka”, szermierka UKS KUSY)
15.00-15.30 - prezentacje MDK im. M. Gwizdak (układy taneczne zespołów Teen Step oraz Drama, pokazy Break Dance, Muzyczny Zespół Integracyjny „Brawo”)
15.30-16.30 - pokazy sportowe (zapasy UKS KUSY, aikido JODAN, pokaz gimnastyki artystycznej IKS, pokaz walki improwizowanej BKKK)
16.30-17.15 - prezentacje Biblioteki Publicznej im. St. Staszica (spektakl „Tuwim dla dzieci”, czytanie fragmentów wiersza „Słoń Trąbalski”, wręczenie dyplomów i nagród dla dzieci w konkursach organizowanych przez bibliotekę)
17.15-17.30 - pokaz karate 17.30 – otwarcie bramek koncertowych / występ zespołu Cheerleaderek BellArto z AWF
17.45 – rodzinne zdjęcie bielańczyków
18.00 – rozpoczęcie koncertów Gwiazd 
18.00-19.00 – Milano
19.00-20.00 – Bayer Full
20.00-21.30 – BOYS
ok. 21.45 – pokaz sztucznych ogni

Pokazom towarzyszyć będą stoiska promocyjne: klubów sportowych: UKS G-8 Bielany, UKS Kusy, Bielański Klub Karate Kyokushine, UKS Bielany 273, Klub Szachowy Geniusz, Taebaek Bielany, TKKF Ognisko Piaski, TKKF Chomiczówka, ZKS, KSW Jodan Aikido, instytucji: Bielańskiej Biblioteki Publicznej, Bielańskiego Ośrodka Kultury, stoiska uczelni: Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego; Miasteczko Służb Mundurowych, Kiermasz Regionalny przygotowany przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną, stoiska sponsorskie.

Na miłośników aktywnego wypoczynku czekać będą stoły do tenisa stołowego, boiska do piłki siatkowej, strzelnica laserowa, stanowiska szermiercze. urządzenia fitness,

Zapraszamy na: liczne konkursy zręcznościowe i sprawnościowe, spacery nordic walking, warsztaty chodzenia po linie, konkurencje sportowe oraz symultanę szachową, otwarty turniej szachowy i warcabowy i wiele innych.

Dla dzieci przygotowaliśmy dmuchany plac zabaw.

* Organizator zastrzega możliwość zmian w programie
Uwagi: Miejsce: Teren przy stacji metra Słodowiec (pomiędzy ulicami: Kasprowicza, Żeromskiego, Marymoncką).
Pliki do pobrania:

=============================
6 czerwca 2013r. godz. 19.00
„Jazz w Podziemiach Kamedulskich” – Adam Bałdych Quartet
„Bałdycha już teraz można śmiało stawiać w jednym rzędzie z Seifertem i Urbaniakiem, co więcej, na tle wymienionych artystów, prawdziwych niekwestionowanych filarów jazzu, Bałdych zdaje się być pod względem wirtuozerii bezkonkurencyjny”.

Piotr Iwicki – Jazz Forum

Artyści:

Adam Bałdych – skrzypek, kompozytor, producent muzyczny. Przez wielu krytyków uznawany jest za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej oraz wirtuoza skrzypiec.

W wieku 16 lat okrzyknięty "cudownym dzieckiem" szybko zaczyna koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracuje z wybitnymi artystami europejskimi w ramach różnych projektów artystycznych. Należy do prestiżowej Niemieckiej wytwórni fonograficznej ACT MUSIC, gdzie w czerwcu 2012 roku, wydał premierowy album "Imaginary Room" w towarzystwie m.in. kontrabasisty Larsa Danielssona, pianisty Jacoba Karlzona czy trębacza Verneri Pohjoli.

"Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego" - pisał Urlich Olshausen z Frankfurter Allgemeine Zeitung (DE) po jednym z koncertów Adama.

Adam Bałdych jest laureatem ECHO Jazz 2013 – najważniejszej nagrody przyznawanej Artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym, plebiscytu Gazety Wyborczej, Radio Zachód i TVP "Ale Sztuka", Grand Prix Jazz Melomani 2012 (za rok 2011) w kategorii Nadzieja Melomanów. Wyróżniony Nagrodą Kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego za promocję regionu w Polsce i na świecie oraz laureatem praktycznie wszystkich liczących się konkursów jazzowych w Polsce. Jest również nominowany do nagrody FRYDERYK 2013 w kategorii Artysta Roku Muzyka Jazzowa.

Paweł Tomaszewski - jeden z najzdolniejszych polskich pianistów jazzowych, kompozytor, producent i aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat wielu konkursów jazzowych.

Wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ze swoim trio jest laureatem: I miejsca na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlach w roku 2005, Grand Prix oraz nagroda Radia Kraków festiwalu Jazz Juniors 2005, Grand Prix festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa 2006. Z innymi zespołami: Grand Prix festiwalu Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze w roku 2006, I miejsce na Przeglądzie Zespołów Jazzowych w Radomiu. Jest również dwukrotnym laureatem I nagrody indywidualnej na konkursie przy festiwalu Jazz nad Odrą w roku 2003 i 2004.

Paweł Tomaszewski gra w Kwartecie Jarosława Śmietany, Kwartecie Grzegorza Nagórskiego, zespole Quintessence, zespole Miki Urbaniak, czy zespole Damage Control. W czerwcu 2006 r. był członkiem zespołów Dean Brown Quartet oraz Eric Marienthal International Band podczas ich europejskiej trasy koncertowej.

Michał Barański – kontrabasista i gitarzysta basowy. Już jako trzynastolatek grający na gitarze basowej został zauważony na warsztatach jazzowych przez amerykańskiego klarnecistę Brada Terry. Niedługo potem rozpoczął naukę kontrabasu klasycznego, zdobywając wyróżnienia i nagrody na przesłuchaniach i konkursach klasycznych szkół muzycznych. Swoją edukację muzyczną kontynuował na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

Już w trakcie studiów rozpoczął współpracę jako sideman z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny takimi jak: Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marcin Wasilewski, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Ewa Bem, Mieczysław Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, Grzech Piotrowski, zespoły Afromental, New LifeM., TGD i wielu innych.

Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej FRYDERYK za udział w albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan w kategorii muzyka poetycka oraz za album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego w kategorii najlepszy album-muzyka jazzowa.

Cezary Konrad – perkusista, kompozytor, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Przez czytelników miesięcznika Jazz Forum – uznawany za najlepszego polskiego perkusistę jazzowego według rankingu Jazz Top, nieprzerwanie od roku 1992.

Pierwsze znaczące sukcesy zaczął odnosić jako współtwórca grupy Central Heating Trio. W roku 1995 zakłada też swoją pierwszą grupę Cezary Konrad Quartet, z którą w 1999 roku nagrywa swoją pierwszą autorską płytę – „One mirror… many reflections”. W ostatnich latach Cezary Konrad współpracuje z takimi formacjami muzycznymi jak Włodek Pawlik Trio czy Krzysztof Herdzin Trio. Poza wymienionymi już muzykami, Cezary Konrad występował i nagrywał z wieloma znakomitymi postaciami polskiej sceny jazzowej, między innymi Leszkiem Możdżerem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko oraz z zagranicznymi muzykami takimi jak Randy Brecker, Mino Cinelu, Didier Lockwood, Pat Metheny czy Susan Weinert. Na swoim koncie ma blisko 100 nagranych płyt.
Uwagi: Wstęp wolny
1 czerwca 2013r. godz. 15.00
Dzień Dziecka na Chomiczówce
W programie:
  • występy laureatów XIX Bielańskiego Przeglądu Zespołów Tanecznych "Taneczny Krąg 2013",
  • koncert laureatów XII Bielańskiego Konkursu Wokalnego "Mikrofon dla każdego",
  • gry i zabawy edukacyjne, artystyczne i sportowe,
  • 20:00 - Koncert grupy Vanessa & Sorba z Królem Cygańskiej Gitary.
==================================
1 maja 2013r. godz. 8.00
Wystawa fotograficzna IPN „Kościół niezłomny. Fotografie Jerzego Fedorowicza”
trwa do: 31 maja 2013 
Wystawa składa się z blisko 100 fotografii autorstwa Jerzego Fedorowicza. Ekspozycja ukazuje najważniejsze wydarzenia religijne, przeżywane przez mieszkańców archidiecezji w Białymstoku w latach 1980–1989: manifestacyjne zgromadzenia z czasu legalnej działalności NSZZ „Solidarność”, peregrynację obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, koronacje cudownych wizerunków Matki Boskiej w Różanymstoku i Krypnie oraz obchody Roku Kazimierzowskiego. W wymienionych wydarzeniach uczestniczyły rzesze wiernych, często z narodowymi flagami, z transparentami „Solidarności”, wznoszące ręce w geście oczekiwanego zwycięstwa.
Wystawa czynna w godz. 8:00-20:00
Wstęp wolny


==============================================
26 maja 2013r. od godz. 13.00
Fiesta Rodzinna

W niedzielę 26 maja na terenie przy Młodzieżowym Domu Kultury "Bielany" (ul. Cegłowska 39, metro Stare Bielany) odbędzie się Fiesta Rodzinna. Główną ideą zabawy jest - wzorem włoskich imprez, w których przy biesiadowaniu i tańcach integrują się całe społeczności - wspólne, wielopokoleniowe spotkanie mieszkańców Bielan. Zapraszamy dzieci, rodziców i dziadków! Będą konkursy, gra w bule i stylowy dacing.

Zaczynamy o godzinie 13.00 warsztatami ceramicznymi, którymi opiekuje się pracownia ceramiczna LUKA. W Teatrze Womabata spektakl „Wombat nie śpi” skierowany do najmłodszych uczestników (od pierwszego roku życia). Stowarzyszenie "Mamy Czas" organizuje animacje plastyczne i ruchowe. Chusta Klanza, kolorowe tunele, Laurki i Korony dla Mam, malowanie buziek, puszczanie baniek, gra w chowanego. Będą też zawody sportowe - gra w kapsle, wyścigi na czas i rzucanie kulą w płot! Będą konkursy i nagrody!

Dorosłym proponujemy wypoczynek na leżakach, szkolenie i turniej gry w bule! Wszystkim - zbadanie stanu swojego zdrowia. Po harcach na Polanie Jednorożców (i wizycie u Pana Doktora… to nie boli!) dzieci zapraszamy na Wspólny Podwieczorek! oraz wręczanie Laurek i Koron dla swoich Mam. Będą wspólne śpiewy i wierszyki.

W tym miejscu chcielibyśmy zwrócić się do wszystkich gości o przyniesienie jakiegoś domowego wypieku, którym każdy z nas mógłby się pochwalić i podzielić z innymi.

O 17.00 zapraszamy wszystkich na Stylowy Dancing „fajf” pod bielańskim niebem i wybór najpiękniejszej pary, która otrzyma zaproszenie do Teatru Współczesnego! Najpiękniejszą parę wybierzemy wszyscy! Do tańca przygrywać nam będą przeboje z płyt oraz zespół muzyczny.

A o zachodzie słońca pożegnamy wszystkich gości w rytmie Fiesty Rodzinnej na Bielanach!

Zachęcamy do zaglądania na bloga, na którym publikowane są na bieżąco wiadomości dotyczące imprezy: http://fiestarodzinna.blogspot.com.

Sebastian Świerszcz, inicjator Fiesty

W programie:
  • warsztaty ceramiczne z pracownią LUKA,
  • spektakl Teatru Wombat - "Wombat nie śpi",
  • animacje plastyczne (malowanie buziek, puszczanie baniek, malowanie, wycinanie, wyklejanie i wiele innych atrakcji),
  • zawody sportowe,
  • gra w Bule,
  • gra w kapsle,
  • wypoczynek na leżakach,
  • czytanie na polanie,
  • teatrzyk rodzinny,
  • konsultacje lekarskie,
  • wspólny podwieczorek na trawie (prosimy o przyniesienie swoich ulubionych przekąsek),
  • o godzinie 17:00 - Stylowy dancing "fajf" - pod chmurką.




========================================
18 maja 2013r. 
XIV Bielański Rajd Rowerowy do Puszczy Kampinoskiej
Dzielnica Bielany m.st. Warszawy i Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej "Chomiczówka" serdecznie zapraszają na XIV Bielański Rajd Rowerowy do Puszczy Kampinoskiej.

Start z terenu AWF, ul. Marymoncka 44.

Trasy rajdu będą przebiegały szlakami rowerowymi na dystansach:
GIGA 70-80 km, start godz. 9:30
MEGA 50-60 km, start godz. 10:00
MINI 25-30 km, start godz. 10:30

Zapisy 30 min. przed startem.

================================================


16 maja 2013r. (czwartek) godz. 19.00
Skolias / Dutkiewicz Duett
W czwartek 16 maja o godz. 19.00 w ramach cyklu „Jazz w Podziemiach Kamedulskich” przy ul. Dewajtis 3 wystąpi duet: Jorgos Skolias – wokal i Artur Dutkiewicz – fortepian. Wstęp na koncert jest wolny.

W programie koncertu znajdą się kompozycje Artura Dutkiewicza z greckimi tekstami Jorgosa Skoliasa, utwory ethno z elementami tradycyjnej muzyki greckiej oraz niekonwencjonalne, jazzowe interpretacje światowych standardów takich jak m.in.: Little Wing – Jimi Hendrix, Summertime – G. Gershwin, A Song for You – Ray Charles, God Bless the Child – Billie Holiday. Wystepy duetu odbiegają od koncertowego schematu, również ze względu na osobowość́ Jorgosa, znanego ze świetnego, zaskakującego kontaktu z publicznością.

Jorgos Skolias to najoryginalniejszy wokalista jazzowy w Polsce, o barwie głosu przypominającej takich czarnoskórych solistów jak James Brown, Otis Redding czy Ray Charles. Znany ze stosowania wypracowanej przez siebie techniki śpiewania wielogłosowego. Śpiewa jazz, blues, muzykę etniczną, gospel. Od roku 1988 do 1991 był stałym wokalistą formacji YOUNG POWER, współpracował również z grupą OSJAN, zespołami „Tie Break”, „Pick Up”, „Free Cooperation”, Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Bogdanem Hołownią, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Knittlem.

Artur Dutkiewicz jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych. Laureat wielu konkursów. Finalista Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988 r.

Koncertował ze znakomitymi muzykami jazzowymi i bluesowymi m.in.: z Tomaszem Szukalskim, Tadeuszem Nalepą, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem. Dutkiewicz jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. W ostatnich dwóch latach wystąpił w 35 krajach na całym świecie od USA przez Europę po Chiny. W lipcu 2011 roku Artur Dutkiewicz wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie na World Culture Festival, gdzie zaaranżował i zagrał, w gronie pianistów z całego świata, utwór na 30 fortepianów. Koncert, którego wysłuchało ok. 25 tys osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur i przesłaniem pokoju dla świata.

WKS
Wstęp wolny



================================================


Specjalne pokazy filmu "Cristiada" tyt.org. For Greater Glory

12 maja (niedziela); 13 maja (pon) 14 maja (wt); 15 maja (śr) godz. 18:00, bilety 10 zł
Bilety do nabycia od godz.17 w dniu seansu w Sklepie "Chrześcijańskie Granie"
oraz OD ŚRODY 8 MAJA na www.chrzescijanskiegranie.pl


„Cristiada” tyt.org. For Greater Glory opowiada historię grupy kobiet i mężczyzn (w większości postaci autentyczne), z których każdy decyduje się na podjęcie największego ryzyka dla dobra swoich rodzin, wiary i przyszłości swojego kraju. Fabuła filmu przybliża skrywane przez lata prawdziwe wydarzenia Powstania Cristeros, które w latach 1926-1929 wstrząsnęło Meksykiem.
               
Kliknij na plakat lub tytuł filmu :)
DOBRE MIEJSCE wej. B
Sala widowiskowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki


http://www.dobremiejsce.org/

==========================================================


26 kwietnia 2013r. godz. 18.00

Pokaz filmu "Zamek" z cyklu "OKO na Bielany"
Stowarzyszenie Centrum Integracji Międzykulturowej we współpracy z Centrum Kultury Dobre Miejsce ma zaszczyt zaprosić na cykl comiesięcznych pokazów filmowych "OKO na Bielany".

Pierwszy pokaz odbędzie się już 26 kwietnia, w piątek o godz. 18.00.

"Zamek" to film dokumentujący życie międzykontynentalnego lotniska Malpensa pod Mediolanem, zaglądając przede wszystkim tam, gdzie wzrok zwykłych podróżnych z reguły nie sięga. Obserwujemy m. in. funkcjonariusza czytającego sms-y podróżnego, a na rentgenowskim obrazie widzimy kapsułki z kokainą, które we własnym ciele przewozi inny podróżny. Trudno nie zgodzić się z twórcami filmu, iż nigdzie nie da się lepiej uchwycić obsesji bezpieczeństwa i kontroli przenikającej nasz świat niż właśnie na międzynarodowym lotnisku.

Panoptykon? Twierdza Europa? Sytuacja Kafkowska? Podyskutujmy o bezpieczeństwie, wolności, zaufaniu, samotności i o wielu innych tematach, które nam przyjdą do głowy po projekcji!

Projekcja filmu dzięki współpracy z Watch Docs.
Wstęp wolny

==============================================


25 kwietnia 2013r. godz. 17.00
Przedstawienie teatralne dla dzieci "Sprzątanie lasu"
Przedstawienie teatralne dla dzieci - "Sprzątanie lasu" - bajka o ekologii, zawierająca wiele dydaktycznych treści. Co zrobić, aby nasze lasy nie były tak zaśmiecone?... A może wspólnie porządkować leśne otoczenie?... Teatr Złoty Dukat.
Wstęp wolny



===========================================

19 kwietnia 2013r. godz. 17.30
Wiosenny Koncert uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej I stopnia im. W. Lutosławskiego STO
Wstęp wolny Mediateka START-META
==========================================

21 kwietnia 2013r. godz. 19.00
"Love Story" koncert w Dobrym Miejscu



Wśród znanych utworów usłyszymy nowe, które znalazły się na nowej płycie studyjnej „Effatha” (tzn. Otwórz się!) powiewu świeżego tekstu i pięknej muzyki, która otwiera nas na świat Kobiety, współczesnej, niepoprawnej, pozornie zamkniętej, z ogromną nadzieją na Miłość. Producentem utworu oraz całej płyty jest Leszek Łuszcz (Renata Przemyk, Wilki, Marek Piekarczyk). Teksty i muzyka to robota młodej kompozytorki i wokalistki, frontmanki zespołu Magdy Frączek.

Podstawowy skład zespołu:
Magdalena Frączek - voc, piano, teksty, muzyka
Joanna Frączek - efekt(ywne) skrzypce
Marcin Chryczyk - gitara basowa
Filip Janowski - perkusja

Zespół Love Story to eksperyment muzyczny pomyślany przez wielkie W. Z wielu obiektywnych względów przyprawiający o dreszcze. Dzięki autentyczności tzw. przekazu, historii o miłości zawartej w każdej z piosenek, najzwyczajniej w świecie piękny.

Początki "grajności" LS umiejscawia się gdzieś w okolicach lipca 2006 roku w Gródku n/Dunajcem (Strefa Chwały). Tam, na poziomie serca (wtedy jeszcze nastoletniej) Magdaleny Frączek, zrodziło się pragnienie założenia zespołu, którego domeną miał być dobry tekst o miłości.

I tak, w okolicach Walentynek 2007 roku, rozbrzmiał pierwszy koncert. Zdaniem doświadczonych akustyków nagłaśniających ten wieczór, był to "najczystszy koncert w ich karierze dźwiękowej"... Parę miesięcy później koncert przerodził się w płytę pod prostolinijnym, acz treściwym tytułem: Love Story: Live, będącą zapisem świadectwa młodych ludzi na temat tego, co oficjalnie nazywamy pociągiem do czystości przedmałżeńskiej.

Pod koniec 2009 r., w życiu zespołu niespodziewanie pojawił się Paweł Baranowski. Swoim mecenatem zainicjował nagrania pierwszej sudyjnej płyty zespołu. Produkcję muzyczną powierzył doświadczonemu, nieocenionemu Leszkowi Łuszczowi (Renata Przemyk, Julia Marcell, Maria Peszek, Robert Gawliński) z 07 STUDIO w Tarnowie. Tam też - w przerwie na studiowanie i zdawanie matur - na ul. Nowy Świat 3 powstał "Zaświat Muzyczny" nazwany później debiutancką płytą zespołu Love Story pt. Talitha kum.

Już kilka dni po wpuszczeniu krążka w tzw. obieg, został on okrzyknięty Debiutem Roku przez Listę Przebojów Muzyczne Dary Darka Ciszewskiego i Janusza "Yaniny" Iwańskiego. Płyta rozniosła (się) bardzo szybko, ku zdziwieniu i radości młodych twórców. Charyzmatyczne "Talitha kum" zebrało mnóstwo opinii, świadectw. Zespół zagrał ponad 50 koncertów w całej Polsce.
www.chrzescijanskiegranie.pl.



=======================================


18 kwietnia 2013r. godz. 19.00
Mariia Guraievska Ethno Jazz
wstęp wolny








Kolejny koncert jazzowy w Podziemiu Kamedulskim! 
Tym razem będzie też nieco folkowo i trochę rockowo. A to za sprawą grupy Mariia Guraievska Ethno Jazz Synthesis.

Na pierwszy w roku 2013 koncert z cyklu „Jazz w Podziemiach Kamedulskich” zapraszamy w czwartek 18 kwietnia o godz. 19.00 do Podziemia Kościoła Pokemdulskiego przy ul. Dewajtis 3.

Wystąpi grupa Ethno Jazz Synthesis w składzie: Mariia Guraievska – śpiew, Michał Kapczuk – kontrabas, Mateusz Szczypka – gitara, Sebastian Kuchczyński – perkusja.

Mariia Guraievska pochodzodzi z Jakucji na Syberii. To pełna temperamentu wokalistka, o charakterystycznym „białym” tembrze głosu. Jeszcze w dzieciństwie przeniosła się z rodziną na Ukrainę, gdzie w szkole muzycznej i poza nią uczyła się tradycyjnych pieśni tego regionu. To właśnie one są bazą wykonywanego przez zespółMariia Guraievska Ethno Jazz Synthesis programu. Muzycy łączą w swoim repertuarze tradycję ukraińskiego folku, improwizacyjność jazzu i mocne gitarowe brzmienie jazz-rocka. W skład zespołu wchodzą cieszący się coraz większym uznaniem instrumentaliści młodego pokolenia polskiej sceny jazzowej. W marcu 2012 roku ukazała się ich debiutancka płyta zatytułowana "Water Nymphs".

źródło: http://kultura.bielany.waw.pl/page/index.php?str=652

================================


Wystawa rysunku i malarstwa Piotra Szamowskiego i Wojciecha Zycha
trwa do: 9 kwietnia 2013 
Wojciech Zych – urodzony na Powiślu, maluje od kiedy pamięta a w swoich pracach najbardziej interesuje go kolor. Pracował w malarni Teatru Wielkiego, portretował w Zakopanem i na warszawskiej Starówce. Obecnie prowadzi studio graficzne: zychstudio.pl.

Piotr Szamowski – ukończył Liceum Plastyczne w Pradze a studia na PWSSP w Łodzi. Tak pisze o sobie: „...Interesuje mnie codzienność. Jest ona ciekawsza niż by się wydawało na pierwszy rzut oka. Wystarczy się zatrzymać i spojrzeć na nią pod innym kątem, może w innym świetle by wydobyć ukryte w jej fragmentach piękno. Z tych fragmentów możemy budować nowe światy. Szarość, codzienności, gdy się jej przyjrzeć pulsuje kolorami, kompozycjami dziwnych form. Dodajmy do tego szczyptę wyobraźni i otrzymamy własną, niepowtarzalną rzeczywistość, do której obrazy są otwartymi bramami...”.
Uwagi: Wystawa czynna w godzinach pracy ośrodka. Wstęp wolny.


_____________________________________


5 kwietnia 2013r. godz. 18.00

Koncert muzyki eksperymentalnej Phonus - Daniel Zorzano & Roberto Andrade


Projekt muzyki eksperymentalnej, który jest mieszanką muzyki elektronicznej z silnymi wpływami rytmów afrolatino. Prowadzony przez Daniela Zorzano i Roberto Andrade, realizatorów niezależnego dźwięku, który spotykają się po raz pierwszy tworząc solidny, świeży i oryginalny projekt muzyczny.

Daniel Zorzano

Urodzony w Meksyku zaczął swoją edukację muzyczną od klasyki po muzykę popularną aż do etno, postanowił się rozgościć w Europie na ponad dekadę, skończył studia muzyczne specjalizując się w muzyce dawnej, grając na kontrabasie barokowym i violi da gamba w Królewskim Konserwatorium w Hadze-w Holandii i w CNSM w Lyon-we Francji. Od tego czasu kontynuuje swoją działalność artystyczną komponując i produkując muzykę elektroniczną na polu techno i minimalu do filmów krótkometrażowych i wizualizacji na wystawach i innych ewentach.

Daniel Zorzano rejestruje elementy akustyczne, elektronicznie modyfikując nagrania i dźwięki samplowe, które pomagają kreować nowe brzmienia pogłębiając je i ulepszając.

Jednocząc się z Bigtunes w Berlinie, Daniel również sam organizuje oraz bierze udział w przeróżnych działaniach elektronicznych w Europie i Meksyku.

Roberto Andrade

Perkusista, niezależny twórca czerpiący z bogactwa muzycznej różnorodności, rozpoczął swoją edukację muzyczną będąc jeszcze w szkole średniej w Guadalajarze (Meksyk). Kierując się potrzebą produkowania swych własnych kompozycji założył w Warszawie studio nagrań. Od tamtego momentu intensywnie poszukuje nowych wrażeń muzycznych, na które głęboki wpływ miały muzyka elektroniczna.

_____________________________________________
1 kwietnia 2013r. godz. 11.00
Mazurkowy Poniedziałek
11.00 - Msza św.
Zagra Orkiestra Dęta ze Zdziłowic

12.00 - Tańce
Kapela Tarnowskich z radomskiego oraz Orkiestra Dęta ze Zdziłowic

13.00 - Koncert
Kwartet Jana Smoczyńskiego

W drugi dzień Świąt Wielkanocnych, 1 kwietnia, tradycyjnie już wokół Kościoła Pokamedulskiego w Lasku Bielańskim odbędzie się Mazurkowy Poniedziałek.

Podczas uroczystej mszy św. o g. 11.00 zagra Orkiestra Dęta ze Zdziłowic (Roztocze). Po mszy, na placu przed kościołem, jak co roku będzie można zatańczyć mazurka, kujawiaka, chodzonego. Do tańca zagra kapela Tarnowskich z radomskiego oraz orkiestra dęta. Nie zabraknie też poczęstunku – mazurków upieczonych przez ochotników. I wreszcie, o 13.00 – koncert w podziemiach kościoła. Jazzowy Kwartet Jana Smoczyńskiego zaprezentuje swój nowy muzyczny projekt „Kolibańce”.

Wykonawcy:

Orkiestra Dęta ze Zdziłowic powstała w 1932 r. Pierwszym kapelmistrzem orkiestry był Józef Dudka, który ją założył, przy Ochotniczej Straży Pożarnej. Obecnym kapelmistrzem jest Eugeniusz Skrzypek. Na repertuar męskiej orkiestry składają się tradycyjne melodie, takie jak podróżniaki, oberki, polki, kujawiaki, mazury czy marsze. Orkiestra grywa także fokstroty, czacze, slowfoksy, walczyki etc. Panowie występowali m.in. w Kazimierzu, we Wrocławiu czy w Płocku. Orkiestra nagrała cztery płyty: „A.D. 2004”, „Na Ludowo” oraz dwie z kolędami i pastorałkami.

Kapela Tarnowskich, której trzon stanowią bracia Stanisław i Adam, pochodzi z Domaniowa pod Radomiem. Jest jedną z najświetniejszych dzisiejszych kapel weselnych. Jej członkowie zagrali wspólnie ponad 500 wesel. Mistrzowie teatru weselnego – zwyczajowych spektakli, które odgrywa się drugiego dnia wesela. Słuchając ich muzyki, przenosimy się w klimat zabawy sprzed wielu lat. Oprócz nieodzownych mazurków i oberów ciągłych w repertuarze mają tanga, walce, polki, fokstroty i rumby. Skład kapeli: harmonia trzyrzędowa, skrzypce, bęben.

Kwartet Jana Smoczyńskiego tworzą: Jan Smoczyński (fortepian), Mateusz Smoczyński (skrzypce), Tomasz "Harry" Waldowski (perkusja), Wojciech Pulcyn (kontrabas).

“Kolibańce” to unikatowa formuła - fuzja muzyki wiejskiej z szeroką paletą innych stylów. Znamy w polskich, znakomitych zresztą nagraniach, wiele odniesień do pięknej melodyki, naszego niepowtarzalnego ludowego frazowania. Jan Smoczyński realizuje i te aspekty, jednocześnie kładąc duży nacisk na element dotychczas jakby zapomniany – niezwykłą rytmikę polskiego mazurka. Wspierany przez wybitne postaci polskiej muzyki nie pomija ani nie upraszcza, a implementuje tę niezwykle ważną składową polskiego tańca.

źródło: http://kultura.bielany.waw.pl/page/index.php?str=652

_______________________________________

Dyskretnie o „Niedyskrecjach”. Zenon Żyburtowicz i jego fotogramy na Bielanach 


Od 7 stycznia do 31 marca 2013 roku, w Bibliotece Publicznej im. Stanisława Staszica, przy ulicy Duracza 19, można podziwiać fotogramy Zenona Żyburtowicza. Wernisaż wystawy „Niedyskrecje” odbędzie się w piątek 25 stycznia 2013 r. o godz. 18:00 w Bibliotece Publicznej im. Stanisława Staszica, przy ul. Duracza 19. Wstęp wolny. 

Patronat medialny nad wystawą „Niedyskrecje” objął portal wnas.pl, radio wnet.pl i radio near.fm (program Polska Tygodniówka).

Prace Zenona Żyburtowicza cechuje wielkie uwrażliwienie na paradoksy, których tak wiele wokół nas, choć czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy, bo przechodzimy nad nimi do porządku dziennego. Jego „klisze czasu i zdarzeń” znali polscy czytelnicy tygodnika „Polityka” i miesięcznika „Pani”. Żyburtowicz współpracował także z niemieckim „Die Welt”, austriackim „Die Ganze Woche” czy szwajcarskim „Schweizer Illustrierte”. Obecnie jest związany na stałe z agencją fotograficzną „East News” i redakcją „Moda i Styl”.

Zenon Żyburtowicz jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury oraz prestiżowej Académie Internationale de Lutèce w Paryżu. Jego zdjęcia zdobiły kilkadziesiąt wystaw krajowych i zagranicznych (m.in. „Japonia” – 1988, „Wachlarz uczuć” – 1990, „Niektórzy wolą blondynki” – 2010). Jest autorem wielu albumów, z których wymienić trzeba „Najpiękniejsze dwory polskie” (2004), „Urok lat minionych” (2007) czy „Wypoczynek z duchami” (2009).

Zenon Żyburtowicz nade wszystko ukochał sobie jednak bliższe romanse z X Muzą. Film to jego pasja i „twórcze powietrze”. Znakomicie wyczuwa wielkie osobistości sceny i filmu. Na planie filmowym we właściwym miejscu i czasie, przy wyczuciu najlepszego światła, tworzy niepowtarzalne fotogramy. Tak było w przypadku „Ogniem i mieczem” i „Starej baśni”.

Bielańska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica wystawia prace Zenona Żyburtowicza w dwóch odsłonach. W holu głównym, na parterze biblioteki, pojawi się wystawa opatrzona tytułem „Niedyskrecje”. Na pierwszym piętrze – wystawa pn. „Urok lat minionych”.

Spotkanie z Zenonem Żyburtowiczem podczas wernisażu 25 stycznia br. uświetni niezwykła muzyka. 

Usłyszymy nadzieję polskiego folk – rocka, laureatów warszawskiego Festiwalu Dobra Strona Rocka, grupę Dell Arte oraz Aleksandrę Lepa, utalentowaną skrzypaczkę, która z pasją łączy klasyczne motywy z energetyczną materią rocka.
Wstęp wolny.



___________________________________________
Pełne emocji walki rycerskie będzie można obejrzeć w sobotę, 23 marca, w Hali Gier AWF przy ul. Marymonckiej 34. Tego dnia, pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Bielany, odbędzie się Finał Eliminacji do Rycerskich Mistrzostw Świata „Battle of the Nations”. Najlepsi polscy rycerze z pewnością zostaną w pamięci widzów na długo.

Każdego roku zawodnicy trenujący sportowe walki rycerskie biorą udział w licznych turniejach ligi rycerskiej demonstrując wysokie umiejętności i walcząc o sławę oraz szacunek przeciwników. Rywalizacja podczas turniejów Polskiej Ligi Walk Rycerskich nabiera z każdym rokiem rozmachu. Zawodnicy walczą między sobą o miejsce w Rycerskiej Kadrze Narodowej reprezentującej Polskę na arenie międzynarodowej, w tym na najważniejszej dla zawodników imprezie sportowej - Rycerskich Mistrzostwach Świata "Battle of the Nations " (Bitwa Narodów).

Turniej, który w marcu widzowie będą mogli obejrzeć na Bielanach, w Hali Gier Zespołowych AWF, będzie ostatnim, szóstym z kolei, turniejem eliminacyjnym do Rycerskiej Kadry Narodowej na rok 2013. Stawka jest wysoka. Powołani w Warszawie zawodnicy pojadą na Mistrzostwa Świata, które odbędą się we Francji, w dniach 8-12 maja. W rywalizacji światowej wezmą udział 24 reprezentacje z 4 kontynentów! Będą to reprezentacje wielu państw, m.in.: Rosji, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, Izraela.

Podczas Turnieju na Bielanach widzowie poznają nową konkurencję tzw. "miecz sportowy". Jest to formuła walki bezpośredniej, z bronią i tarczą, jednak bez ciężkiej zbroi. Zawodników chroni specjalny kask. Największe emocje pojawią się podczas walk „5 na 5”, gdzie pięcioosobowe drużyny uderzą na siebie w pełnych zbrojach, wprawiając w ruch miecze, topory, buzdygany, tasaki i broń drzewcową… Każdy z zawodników walczy o zwycięstwo!


Początek turnieju: godzina 15.00. Wstęp jest wolny.
Szczegółowe informacje na: www.pswr.pl.
________________________________________
24 marca 2013r. godz. 11.00
Łacińska Msza Wielkopostna

Co roku w kościele pokamedulskim przy ul. Dewajtis 3 we wszystkie niedziele Wielkiego Postu, czyli do 24 marca br., o godz. 11.00 liturgia sprawowana jest w sposób szczególny. Oprawę muzyczną mszy przygotowuje zespół śpiewaczy Bornus Consort.

To pierwszy zespół wokalny w Polsce, który podjął się przed laty próby rekonstrukcji dawnego brzmienia w możliwie historycznie wiernym kształcie i przy użyciu dawnych technik śpiewu. Zespół dał setki koncertów i spektakli na całym świecie, zrealizował wiele nagrań. Specjalizuje się w tradycyjnym śpiewie jednogłosowym, w tym głównie w chorale gregoriańskim. Dlatego co roku przez cały Wielki Post, aż do niedzieli Palmowej włącznie muzycy będą śpiewać na Bielanach. To jedno z naszych najważniejszych corocznych przedsięwzięć – mówi Marcin Bornus-Szczyciński założyciel i kierownik artystyczny grupy. Prowadzimy tu szeroką i praktyczną debatę nad dzisiejszym kształtem teatru liturgicznego. Takiego, nie boję się tu użyć tego słowa, teatru, w którym przy użyciu skromnych, oszczędnych, ale najlepszych, bo wypalonych w ogniu historii środków, każdy uczestnik, bez względu na swój światopogląd i dotychczasowe doświadczenia estetyczne, będzie mógł odnaleźć cząstkę własnej duszy. Czyli mówiąc kolokwialnie, każdego to wciągnie!

Zespół wykonuje chorał, jakiego gdzie indziej nie usłyszymy, a co do którego muzycy i badacze są pewni, że był. Jest to śpiew silny, rytmiczny i ozdobny. Przypomina chwilami ciężki śpiew greckich mnichów, czasami śpiew tradycyjnych śpiewaków kurpiowskich – opowiada dalej Marcin Bornus-Szczyciński. Nie jest wiotki i delikatny, jak tego nauczył nas wiek XX... W liturgii znajdzie się m.in. wyśpiewanie w tonach tradycyjnych wszystkich możliwych czytań mszalnych, a także 12-minutowa procesja przed śpiewem Ewangelii do muzyki łacińskiego tractus...

To rzadka szansa zanurzenia się w stylistyce muzycznej sprzed kilkuset lat, która jest duchowym bogactwem naszej europejskiej tradycji. Dzielnica Bielany od lat wspiera realizację projektu. 
21 marca 2013r. godz. 17.30
Bajkodzieło - bielańskie warsztaty dla dzieci i rodziców
Jesteś rodzicem 5-7 latka, chcesz rozwijać swoje dziecko i spędzać z nim ciekawie czas? Fundacja Przystanek Twórczość zaprasza na "Bajkodzieło - warsztaty tworzenia bajek animowanych".

Bajkodzieło to projekt łączący zabawę z edukacją, dedykowany dzieciom wieku od 5 do 7 lat i ich rodzicom z warszawskich Bielan. Bezpłatne warsztaty zorganizowane zostaną w Bibliotece Publicznej nr 43 na ul. Perzyńskiego 3. Podczas warsztatów dzieci poznają tradycyjne polskie bajki i wiersze oraz stworzą do nich własne animacje.

Doświadczone animatorki kultury poprowadzą zajęcia zgodnie z najnowszymi metodami edukacji artystycznej i współpracy z dziećmi. Odkryją przed nimi magiczny świat wierszy, bajek i opowiadań, pokazując jak w różnej formie można ich słuchać i opowiadać. Następnie dzieci będą własnoręcznie animować metodą poklatkową i wykonywać zdjęcia. Stworzone filmy zostaną też udźwiękowione, więc uczestnicy będą mieli okazję wcielić się w rolę lektorów. A wszystko będzie dziecięco proste.

Wspólne czytanie, zabawa z tekstem i przygotowanie prostego scenariusza to wspaniały pomysł na spędzenie czasu z pociechą w sposób wartościowy, twórczy i rozwojowy. Uczestnictwo w warsztatach przygotuje Twoje dziecko do aktywnego kontaktu z kulturą, zachęci do zabawy w tworzenie i rozbudzi wyobraźnię artystyczną.

Więcej informacji: www.tworczosc.org.pl.
Warsztaty zrealizowane dzięki YEPP Bielany.
Uwagi: Liczba miejsc ograniczona – zapisy na kontakt@tworczosc.org.pl.
17 marca 2013 godz. 10.00
Warsztaty fotograficzne, dla full i semi amatorów
Katolickie Centrum Kultury "Dobre Miejsce"
Fotografia cyfrowa i barwna analogowa. Zajęcia praktyczne, studyjne i teoria.
Zapisy: kultura@dobremiejsce.org, 512 011 482
_________________________________

17 marca 2013r. godz. 12.30
Z cyklu „Dwie Godziny Dla Rodziny”, spektakl „Wielkanocna historia” oraz wielkanocna akcja plastyczna
Bielański Ośrodek Kultury
Drogie Dzieci! Serdecznie Was zapraszamy, wraz z Waszymi opiekunami, w niedzielę 17 marca 2013 r. o godz. 12.30 do Bielańskiego Ośrodka Kultury na wyjątkowe, gdyż Świąteczne Dwie Godziny dla Rodziny.

Imprezę rozpoczniemy spektaklem „Wielkanocna historia”. Nadchodzą Święta Wielkiej Nocy. Zajączek wielkanocny, Maurycy, jest wielkim amatorem pisanek. Ma ich całą kolekcję. Na corocznym festynie wielkanocnym każde zwierzątko może ją podziwiać. W tym roku jest jednak inaczej. Pisanki znikają w tajemniczy sposób. Maurycy podejmuje działanie mające na celu odnalezienie sprawcy oraz przede wszystkim pisanek. Co się stało z kolorowymi wydmuszkami? Czy Maurycy spokojnie spędzi święta? Kto pomoże zajączkowi wydostać się z tarapatów?

Jest to bajka z planem żywym i lalkowym, ilustrowana piosenkami, opowiadająca o Świętach Wielkiej Nocy, zwyczajach z nimi związanych, zarówno kultywowanych jak i dawno zapomnianych.

Po przedstawieniu odbędą się zajęcia plastyczne związane tematycznie ze zbliżającą się Wielkanocą.
Dla dzieci od 3 lat.
Uwagi: Bilety: 10 zł. dziecko, 10 zł. opiekun
Przedsprzedaż biletów od 11 marca. Odbiór rezerwacji najpóźniej do niedzieli 17.03 do godz. 12.00.
9 i 10 marca 2013r. godz. 19.00
Teatr na Bielanach wznawia „Kobietę z wydm”

Klasyka światowej literatury w Teatrze na Bielanach.
Spektakl jest adaptacją powieści jednego z największych japońskich pisarzy Abe Kobo.
Jest to historia mężczyzny, którego pasja poszukiwania rzadkich okazów owadów, prowadzi na wydmy, a potem do tajemniczej, „piaskowej wsi”. Gdy zapada zmierzch, entomolog zmuszony jest przenocować w jednej z piaszczystych jam, będącej domem młodej wdowy.
Staję się więźniem w sypiącym się zewsząd domostwie i za wszelką cenę, usiłuję wydostać się z pułapki....Surrealistyczna wyprawa w głąb ludzkiej natury...

Autor: Abe Kobo

Adaptacja: Piotr Wojewódzki
Reżyseria: Piotr Wojewódzki
Występują: Katarzyna Maternowska, Dominik Bąk, Andrzej Brzeski
Muzyka: Waldemar Osiecki
Uwagi: Bilety: 30 zł (normalne), 25 zł (ulgowe), 15 zł (bilety dla uczestników BUTW

Kaziuki na Bielanach
miejsceBielański Ośrodek Kultury
2-3.03. (sb.-nd.), godz. 11.00 – 16.00 - Kiermasz Świąteczny, wystawa „Wilno w fotografii”

2.03. godz. 17.00 - prelekcja Tomasza Kuby Kozłowskiego DSH pt. ”Od Wilna do Naroczy. Tropem Włóczęgów Wileńskich"
Wstęp wolny
___________________________________

28 lutego 2013 godz. 18.00
Koncert pt. „Obok nas” w wykonaniu uczniów Szkoły Piosenki Elżbiety Zapendowskiej i Andrzeja Głowackiego
Koncert w wykonaniu młodych artystów - to okazja do spotkania w "tekstach" takich autorów i poetów, jak Osiecka, Kofya, Młynarski, przybora, Wołekz muzyką Skrobla, Nahornego, Wasowskiego czy Koniecznego...

Projekt "Piosenka to taka inna rozrywka" jest realizowany w ramach Semestru Szkoły Piosenki Elżbiety Zapendowskiej i Andrzeja Głowackiego, działającej w Akademii Rozwoju Talentów, prowadzonej przez Różę Paderewską, prezesa Fundacji Edukacji Kulturalnej.

Prowadzenie Koncertu: Elżbieta Zapendowska i Andrzej Głowacki
Wstęp wolny


________________________________________

27 lutego 2013r. godz. 18.00
„Pani Ania na szczytach świata”
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Anną Czerwińską - himalaistką, zdobywczynią najwyższych szczytów świata.

Anna Czerwińska - od 30 lat wspina się w Tatrach, Alpach, Karakorum i Himalajach. Jest pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi czyli najwyższe szczyty wszystkich siedmiu kontynentów. Zdobywczyni sześciu spośród wszystkich czternastu ośmiotysięczników. Jest najstarszą kobietą, której udało się stanąć na szczycie Mt. Everestu
Wstęp wolny
__________________________________
23 lutego 2013r. godz. 10.00
Cmentarzysko Zapomnianych Książek - kiermasz książek pochodzących z darów od Czytelników
Bilet wstępu to dwie książki wydane po 2008 roku (oprócz wydań kieszonkowych i podręczników szkolnych). Każdy uczestnik może zabrać tyle książek ile wyniesie na własnych rękach - bez użycia toreb, plecaków, kartonów i części garderoby.

_________________________________

 24 lutego 2013r. godz. 12.30
Z cyklu „Podróżniczek” – „Bella Italia”
W programie: Opowieść „Podróżnik Zuzanny” w wykonaniu Jarka Kaczmarka ze Stowarzyszenia Opowiadaczy Grupa Studnia „O”, tańce włoskie oraz animacje plastyczne.

Opowieść podróżnicza - Spotkanie z Florencją, z zabytkami, baśniami, dziełami sztuki, mieszkańcami, bohaterami przeszłości, specjałami kuchni w konwencji niespotykanej w przewodnikach i książkach a tylko w… Podróżniku Zuzanny.

To była pierwsza Wielka Podróż Zuzanny. Do magicznej Florencji. Z tej okazji Zuzanna postanowiła zacząć pisać pamiętnik, w którym opisze swoje przygody.

- Nie, to nie będzie pamiętnik, w podróży pisze się dziennik! – zastanawiała się Zuzanna. Ale co będzie, jak będę pisać wieczorem? Wieczornik? A nocą? Nocnik? Nie będę pisać nocnika! Zuzanna myślała, myślała i wreszcie wymyśliła: – Będę pisać podróżnik! I tak to się wszystko zaczęło.”
Uwagi: Bilety: 10 zł. dziecko, opiekun
Rezerwacja od 18 lutego pod nr tel. 22 834 65 47

Z cyklu „Wieczór międzynarodowy ” – „Norwegia”

środa, 20 lutego 2013, godz. 18.00

miejsce: Bielański Ośrodek Kultury ul. Goldoniego 1

Bilety: 10 zł
Patronat nad imprezą objęła Ambasada Królestwa Norwegii
W programie:
Prelekcja i prezentacja multimedialna Marcina Dobasa, wystawa fotograficzna oraz pokaz filmu
Marcin Dobas – przewodnik a także ratownik GOPR. Z zawodu jest fotografem związanym z Agencją FORUM ukierunkowanym na fotografię krajobrazową i przyrodniczą, laureatem konkursów fotograficznych European Wildlife Photographer of the Year i Grand Press Photo.


___________________________________________



Z cyklu „Dwie Godziny Dla Rodziny” spektakl „Król Maciuś Pierwszy” oraz zajęcia plastyczne

niedziela, 17 lutego 2013, godz. 12:30
Przed spektaklem nastąpi prezentacja postaci Janusza Korczaka - autora książki „Król Maciuś Pierwszy”, na podstawie której powstało przedstawienie. Spektakl zaprezentują aktorzy Fundacji ART z towarzyszeniem młodego saksofonisty z Akademii Muzycznej w Warszawie. Sam spektakl pokaże ważne idee autora książki i ważne dylematy Króla Maciusia Pierwszego. Będzie to aktywna forma rozmowy z dziećmi z akcentami muzycznymi podkreślającymi emocje lub komentującymi zdarzenia.



Po spektaklu starsze dzieci, czyli te które ukończyły 6 lat, zostaną zaproszone do udziału w warsztatach „Z Korczakiem na bezludnej wyspie”. Warsztaty będą polegać na bezpośredniej pracy z grupą, w której prowadząca określi zasady wspólnej zabawy i gry. 

Natomiast młodsze dzieci tradycyjnie zaproszone będą do udziału w zajęciach plastycznych zatytułowanych „W państwie Króla Maciusia”.



Zajęcia poprowadzi Barbara Leśniewska – absolwentka Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu dziennikarstwa i pedagogiki; nauczyciel etyki w szkole podstawowej; od 8 lat prowadzi zajęcia edukacyjne w Zamku Królewskim w Warszawie. Scenarzystka programów i warsztatów edukacyjnych. Doświadczenie teatralne zdobyła poprzez warsztaty bajkoterapii dla najmłodszych. 

Wiek: od 3 lat
Uwagi: Bilety: 10 zł
Przedsprzedaż i rezerwacja biletów od 11 lutego tel. 22 834 65 47
Kasa BOK czynna: pon, śr, czw, pt 16.00-19.00, wt 10.00-13.00

___________________________________________
Wystawa „Malarstwo Armana Galstyana”
trwa do: 17 lutego 2013
Arman Galstyan, urodzony w Polsce z pochodzenia Ormianin, ma 18 lat i uczęszcza do liceum plastycznego w Warszawie im. Wojciecha Gersona. Najbliższym dla niego kierunkiem w sztuce jest Młoda Polska oraz Kubizm. Na wystawie zaprezentowany zostanie rysunek, malarstwo oraz grafika młodego artysty.

Osiągnięcia:

  • 1. Miejsce w konkursie Koreańskim 2011 oraz 1 miejsce w 2012,
  • 2. Miejsce w konkursie z okazji 90-cio lecia Bitwy Warszawskiej,
  • Wyróżnienie w Biennale rysunku - Koszalin, Stypendysta Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci Wybitnie Uzdolnionych,
  • 1. Miejsce w Makroregionalnym Przeglądzie Szkół Plastycznych,
  • 1. Miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Szkół Plastycznych, Zdobycie Indeksu na wszystkie uczelnie plastyczne w Polsce, Stypendium artystyczne Ministra Kultury i Sztuki.

Wystawa potrwa do 17 lutego 2013 r.

Wstęp wolny


Z cyklu „Spotkanie z podróżnikiem” - Maciej Mickiewicz „Korsyka”
środa, 6 lutego 2013, godz. 18:00
miejsce: Bielański Ośrodek Kultury ul. Goldoniego 1  
O rejsie na Korsykę, o dzikiej przyrodzie, niesamowitej urodzie Bonifacio i Ajaccio opowie Maciej Mickiewicz - Kapitan jachtowy, instruktor żeglarstwa, organizator wielu rejsów i wypraw żeglarskich, Komandor Jachtklubu Łomianki.
Wstęp wolny

________________________________________________

___________________________________




_______________________________________________

20.01.2013r. niedziela g. 10 - 22

Reduta Banku Polskiego ul. Bielańska 10, Warszawa
Wystawa jednodniowa. Celowo i punktowo wpisuje się w kołowrót codzienności. 20 stycznia 2013 roku (niedziela). Tylko na jeden dzień nietypowe wnętrze w samym centrum Warszawy wypełnią fotografie Wojtka Moskwy z podróży po Nepalu.

W kilka miesięcy po kolejnej wyprawie, tym razem do Nepalu, ponownie wróciłem do przywiezionego z Himalajów materiału fotograficznego. Zacząłem zgłębiać zjawisko kremacji obecne w obu największych religiach tamtego regionu.
Buddyści traktują spopielenie jako podkreślenie przemijalności i nietrwałości istoty ludzkiej. Dla hinduistów ciało jest tylko chwilowym miejscem przebywania wiecznej duszy. Podążając tym tropem doszedłem do pojęcia sansary i znalazłem sedno swych wędrówek.
Sansara to kołowrót narodzin i śmierci, ciągłe przeistaczanie, w którym kolejne wcielenie jest wynikiem działań w życiu obecnym.

Dla oddania w pełni klimatu miejsca, z którego pochodzą fotografie wystawa zostanie pokazana w zabytkowym budynku Reduty Banku Polskiego, mieszczącym się tuż przy Placu Bankowym w Warszawie. Jeden z pejzaży zaprezentowany zostanie w formie wielkoformatowej fotografii w niespotykanych jak na wnętrza rozmiarach. Wystawie towarzyszy album fotograficzny. Wstęp 5 zł.

http://www.facebook.com/events/500501429994581/
https://www.facebook.com/moskwaphoto
___________________________________________________________________

18 stycznia 2013 godz. 19:00, Kościół św. Marii Magdaleny


___________________________________________________________

20 stycznia 2013 godz. 18:00

"Wolne żarty" - Kabaret Pod Egidą
miejsce: Katolickie Centrum Kultury "Dobre Miejsce"
Tradycyjnie w okresie karnawałowym zapraszamy na występ Kabaretu Pod Egidą. Na scenie Dobrego Miejsca usłyszymy komentarze do aktualnych wydarzeń w wykonaniu Jana Pietrzaka, któremu towarzyszyć będą Paweł Dłużewski, Ryszard Makowski oraz Krzysztof Paszek.

Kabaret "Pod Egidą" Powstał jesienią 1967 roku jako artystyczna kontynuacja studenckiego kabaretu Hybrydy. Patronowały zespołowi Stołeczna Estrada i program 3 Polskiego Radia. Siedzibą kabaretu w latach 67-75 był pałacyk Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych przy ulicy Chmielnej 5. Rozpoczęcie działalności kabaretu datuje się na10 lutego 68 roku, ponieważ przez kilka miesięcy trwało uzgadnianie tekstów z cenzurą. Filarami pierwszej edycji, poza liderem Janem Pietrzakiem, byli Jonasz Kofta, Adam Kreczmar, Jan Raczkowski, Krzysztof Paszek, Hanna Okuniewicz, Barbara Kraftówna, Anna Prucnal, Kazimierz Rudzki, Wojciech Siemian, Wojciech Brzozowicz, oraz Jan Stanisławski.

Cechą charakterystyczna kabaretu pod Egidą odróżniającą go od innych tego typu zespołów jest odważne poszukiwanie prawdy w życiu publicznym, piętnowanie zakłamania i ostre satyryczne widzenie rzeczywistości. W latach 90-tych kabaret dysponował dwoma stałymi lokalami w Krakowie i Bytomiu. W Warszawie uzyskanie stałej siedziby dla Kabaretu pod Egida w dalszym ciągu jest niemożliwe.

Poza osobami wymienionymi powyżej, znaczący wpływ na artystyczny wyraz kabaretu Pod Egidą mieli następujący artyści: Andrzej Szczepkowski, Krystyna Sienkiewicz, Danuta Rinn, Renata Zarębska, Agnieszka Fatyga, Emilian Kamiński, Jacek Kaczmarski, Marcin Wolski, Stanisław Klawe, Marcin Daniec, Maciej Damięcki, Krzysztof Heering oraz Krzysztof Piasecki. Kabaret pod Egidą aktualnie występuje w różnych składach od trzech do siedmiu osób w całej Polsce i w środowiskach polonijnych.
Uwagi: Bilety w cenie 35 zł do nabycia w sklepie Chrześcijańskie Granie oraz w Dobrym Miejscu wej. A w godz. 7:00-22:00.
http://kultura.bielany.waw.pl/page/index.php?str=654&date=2013-01-20&id=4149
_______________________________

14 lutego 2013r. godz. 18.30
Wieczór walentynkowy pod hasłem "Zakochaj się na nowo! czyli jak twórczo dbać o Miłość (od święta i nie tylko)"
Wieczór walentynkowy pod hasłem "Zakochaj się na nowo! czyli jak twórczo dbać o Miłość (od święta i nie tylko)".

Spotkanie rozpocznie projekcja filmu "Fireproof".
Po filmie w romantycznej atmosferze, przy blasku świec i zapachu kawy, herbaty każda para będzie miała okazję porozmawiać i zastanowić się nad tym, jak twórczo dbać o swoją miłość. Pomocą będzie krótka konferencja i zestaw specjalnych zadań dla dwojga. Spotkanie poprowadzą Katarzyna i Mariusz Marcinkowscy (Fundacja Rodzin Pełna Chata, portal www.za-kochanie.pl).
Uwagi: Bilety: 20zł od osoby
Informacje i zapisy: www.walentynki.za-kochanie.pl
Bilety dostępne również w Dobrym Miejscu, wej. A, 8-20, 7 dni w tygodniu


______________________________________

14 lutego 2013r.
Eko-Walentynki
Zbiórka baterii w Warszawie.
Przynieś minimum 3 baterie. Odbierz walentynkowo-lizakowe serduszko.

______________________________


Zima w Mieście - program dla Warszawy
 _______________________________